Pierwsza czerwcowa niedziela w Grabowie nad Pilicą upłynęła w niezwykle radosnym nastroju a to za sprawą odbywającego się po raz  drugi Rodzinnego Pikniku Ekologicznego, którego organizatorem był Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Pan Euzebiusz Strzelczyk.

Punktualnie o godzinie 10:00 prosto ze sceny przywitali nas Zastępca wójta Pani Anna Plesiewicz- Trzeciak i Sekretarz Gminy Pan Waldemar Trociński. Oczywiście w tak wyjątkowym dniu, nie mogło zabraknąć  najserdeczniejszych życzeń z Okazji Dnia Dziecka.  Ponadto dowiedzieliśmy się nieco więcej o zaplanowanych występach i dostępnych atrakcjach. Następnie pałeczkę prowadzącej przejęła charyzmatyczna Aleksandra Wojciechowska, która specjalnie na tą okazję zaprosiła wyjątkowego gościa- Karolinę Linowską. Pani Karolina to niezwykle utalentowana wokalistka a także trener wokalny, która na swoim koncie ma wiele osiągnięć zarówno na szczeblu krajowym i międzynarodowym. W ramach propagowania kreatywności, Panie zaprezentowały utwory: ,,Policz do dziesięciu” oraz ,,Piękno”, które zostały przez nie napisane jeszcze na studiach. Następnie scenę przejęli najmłodsi reprezentanci naszej Gminy. Ze szkoły podstawowej w Augustowie mogliśmy podziwiać: Uczniów klas 0-1, Mikołaja Bąbę, Elżbietę Wronę, Franciszka Piasecznego, Karolinę Deptuch, Dagmarę Traczyk, Maję Kobus w przygotowanej adaptacji wiersza Doroty Gellner pt. ,,Dziadek, stołek i rosołek” oraz uczniów klasy 2 Lenę Bąbę i Franciszka Kusaka w piosence ,,Dziękuję mamo, dziękuję tato”. Z zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą wystąpili: Pod czujnym okiem Pani Martyny Pawłowskiej klasa 1a. Uczniowie zatańczyli do piosenki formacji Małe TGD. Dużym zaskoczeniem umiejętności wokalnych był występ Zuzanny Kowalczyk, uczennicy klasy 2, która ambitnie podniosła poprzeczkę i zaśpiewała utwór ,,Nie do zatrzymania”. Do piosenki ,, Słoneczko” energicznie zatańczyli podopieczni Pani Edyty Porczyńskiej z klasy 2. Piosenkę ,,Kochana Mamo” wykonały Martyna Tasak i Milena Szczepaniak z klasy 3 b., które razem z Zuzanną Szustkowską zatańczyły także do ,,Genziary”.Do świata poezji przeniosły nas Martyna Tasak i Wiktoria Ćwiek wykonując piosenkę ,, Nic dwa razy”Pod opieką Pani Teresy Lis  układ taneczny do utworu ,,Mori” przygotowały Gabriela Kulig i Wiktoria Ćwiek. Dużo śmiechu dostarczyli nam Iga Walendzik jako babcia, Tymoteusz Cichoński jako dziadek oraz kotki zagrane przez Zofię Petrykę, Hannę Panek i Łucję Strzelczyk  z oddziału ,,0”  w skeczu ,,Dziadek, stołek i rosołek”  przygotowanym przez Monikę Banach. W repertuarze ,,Pół kroku stąd” Natalii Nykiel usłyszeliśmy Patrycję Stańczyk i Nikolę Kowalską z klasy 6b.Wzruszającą piosenkę Sanah ,,Jestem twoją bajką” zaśpiewała Patrycja Kalbarczyk z klasy 5a. a zatańczyły Nikola Gontarek, Lena Majewska, Amelia Wachnik i Julia Wróblewska z klasy 4a. Układ przy użycia koła hula-hop wykonał uczeń klasy 4a Jakub Kowalczyk.
A do piosenki z repertuaru Billie Eilish ,,What Was I made for” zatańczyła Amelii Śpiewak z klasy 5a.  Uczennice klasy 7a Sara Wituszyńska, Lena Petryka i Kinga Kucharska, zaśpiewały i zatańczyły z użyciem szarf do legendarnego już przeboju Maryli Rodowicz ,,Niech żyje bal”.  Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Jeszcze raz gratulujemy udanych występów, podziwiamy odwagę oraz życzymy konsekwencji w dalszym rozwijaniu swoich artystycznych talentów!

Poza sceną również nie brakowało atrakcji. Na placu znalazło się kilka dmuchanych urządzeń dedykowanych zarówno młodszym jak i starszym dzieciom, baseny z łódkami cieszące się ogromnym zainteresowaniem oraz karuzela, która sprawiła mnóstwo frajdy najmłodszym. Nie zabrakło kilku stoisk edukacyjnych, przeznaczonych tematyce ekologicznej. Przy pierwszym stanowisku naukowym, poprzez zabawę oraz zajęcia manualne przekazywano wiedzę dotyczącą min. działania paneli fotowoltaicznych bądź turbiny wiatrowej. Umożliwiono budowę ekofarmy, udział w eksperymentach np. w sprawdzeniu jak się tworzą chmury, czym jest lewitacja lub  na czym polega skurczone powietrze. Drugie stanowisko zostało poświęcone wiedzy z zakresu dofinansowań np. z  Programu Czyste Powietrze a także uchwały antysmogowej oraz dobrych praktyk w zakresie ochrony powietrza. Przy trzecim zaś, prowadzono zajęcia sportowe, którym przyświecał jeden cel: czyste powietrze! Rozłożony został także namiot w formie ,,strefy relaksu”, w którym ustawiono leżaki, prowadzono gry tematyczne, pogadanki i warsztaty ekologiczne. Ponadto zorganizowane zostały edukacyjne zajęcia sportowe, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami takimi jak gry planszowe o tematyce środowiskowej lub oczyszczacze powietrza Odbyła się również prezentacja drona antysmogowego, która ponownie przyciągnęła tłum przed scenę. W tym miejscu warto wspomnieć, że zadanie pn. Organizację rodzinnego pikniku ekologicznego na terenie Gminy Grabów nad Pilicą współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wiele radości dostarczyło także tworzenie dużych baniek mydlanych czy malowanie twarzy. Dzięki zaangażowaniu Centrum Usług Społecznych i CASL Cyberia udało się niesamowicie pobudzić zmysły artystyczne poprzez własnoręczne tworzenie biżuterii, którą następnie wykonawcy mogli dumnie nosić lub obdarować nią najbliższą osobę.  Zmęczeni zabawą i pełni wrażeń, chwili oddechu mogliśmy zaznać przy stoiskach ze słonymi i słodkimi przekąskami. Pracownicy ZS przygotowali stoisko tatuaży, loterię fantową, oraz punkt ze słodkimi przekąskami i napojami. Swoje stoisko wystawili również Nadleśnictwo, które zaoferowało odwiedzającym wiele ekologicznych ciekawostek oraz Bank Spółdzielczy w Białobrzegach, który przygotował odwiedzającym mnóstwo niespodzianek i pamiątkowych gadżetów.  Niezastąpione Stowarzyszenie z Potrzeby Serca, udostępniło fantomy oraz broszury informacyjne dotyczące min. profilaktyki badania raka piersi. Dzięki uprzejmości Miejscowego Posterunku Policji, mogliśmy poznać nowoczesny samochód a także łódź służącą ratownictwu wodnemu. Ponadto policjanci razem ze Strażakami- Ochotnikami z OSP Grabów nad Pilicą  spełnili najważniejszy tego dnia obowiązek, czuwając nad naszym bezpieczeństwem.

Plac rekreacyjny obfitował w najróżniejsze atrakcje, które cieszyły do popołudniowych godzin całe rodziny. I choć straszyła nas burza, to na straszeniu się skończyło. Pogoda jak na zamówienie, dopisała równie mocno, jak świetna zabawa i nastroje tych, którzy uczestniczyli w pikniku! Szczególnie dziękujemy wszystkim współorganizatorom i sponsorom, bez których to wydarzenie nie byłoby tak ciekawe i urozmaicone. Podziękowania kierujemy także do rodziców, za udział w przygotowaniu słodkich babeczek. Państwa pomoc jest nieoceniona i mile widziana w kolejnych wydarzeniach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie i obecność!! Zachęcamy do oglądania zdjęć
i zapraszamy za rok!

 

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnosćmazowiecka